John Thrane

Tlf. 5164 0216 (OBK)

John Thrane er ansat som forretningsfører i Odense Badminton Klub (OBK), hvor han bl.a. har ansvaret for kontakten til Badminton Danmark og DGI i forhold til holdtilmeldinger og turneringer, booking af haltider til træning/holdkampe i OBK-hallen samt af træningstider i Odense Idrætshal til træningen i Kraftcenter Fyn.

Derudover styrer John baneudlejningen til klubbens motionsspillere plus online booking i OBK-hallen.

John har også ansvaret for sponsorarbejdet i OBK, herunder indgåelse af nye sponsorkontrakter, afvikling af sponsorarrangementer i forbindelse med holdkampene i Badmintonligaen og ved Denmark Open m.m., ligesom han har ansvaret for opdatering af obk.dk samt klubbens Facebook.

En anden hovedopgave er planlægning og afvikling af klubbens events, bl.a. seniorturneringen Odense RSL Classic og den årlige klubdag med klubmesterskaber og “Spinning for Winning”. John er også klubbens tovholder i arbejdet med at få afviklet Denmark Open sammen med de frivillige og Badminton Danmark.

Derudover løser John en række administrative opgaver med bl.a. regnskab, bogføring og bestilling af bolde m.m.