Odense Badminton Klub har modtaget næsten 18.000 kr. i støtte fra Spar Nord Fonden til indkøb af nye låneketchere til børn og unge i klubben.
Hvert år besøger mange skoleklasser, institutioner og nye spillere OBK-hallen for at prøve badminton for første gang. For mange er det første møde med sporten – og her spiller klubbens låneketchere en vigtig rolle, fordi det gør det muligt at prøve badminton med ordentlige ketchere, uden selv at have udstyr med.
Ketcherne bliver brugt flittigt i hverdagen, både til skoleklasser, pensionister og når nye børn og unge kommer forbi for at prøve badminton. Da ketcherne bliver flittigt brugt, var det på tide med en opgradering og indkøb af nye og bedre ketchere.

Med støtten fra Spar Nord Fonden har OBK nu kunnet købe en række nye ketchere, som gør det muligt for endnu flere børn og unge at få en god start på badminton. Det betyder, at flere kan tage en ketcher i hånden, komme på banen og opleve glæden ved sporten – uanset om de kommer fra en skoleklasse, er pensionister, eller er helt nye spillere i OBK
I OBK arbejder vi hver dag for at skabe gode oplevelser for både nye og erfarne spillere, og støtten til låneketchere er med til at gøre sporten mere tilgængelig for alle.
Vi vil derfor gerne sige en stor tak til Spar Nord Fonden for støtten til fællesskabet og de mange nye badmintonoplevelser i Odense Badminton Klub.


