Hall of Fame

Følgende er hædret i OBK

Æresmedlemmer

  • Poul Fich
  • John Hansen
  • Finn Grønbech

 

Årets OBK’er

Er en pris som går til en person(er) som gør noget ekstra ordinært for og i OBK.
Prisen gives til en person(er) som altid  er foregangsperson for andre i OBK både på og uden for banen.
For at blive årets OBKér skal personen prioritere fællesskabet samt glæden ved at bidrager til OBK´s sportslige og sociale udvikling.

  • 2016/2017: Nicolai Johansen
  • 2015/2016: Paw Eriksen

 

VIKTOR-PRISEN

VIKTOR-PRISEN er en pris som går til en ungdomsspiller til og med U19.
Prisen gives til en spiller eller et par som har en seriøst indstilling, er målrettet og arbejder hårdt på at udvikle sig som badminton spiller.
Desuden er det vigtigt at spilleren har en passion og en glæde som smitter af på klubkammerater, Yderligere vægtes det også at spilleren har klaret sig godt i holdkampe og individuelle turnering.

  • 2016/2017: Søren Hald Mortensen
  • 2015/2016: Paw Eriksen

 

ÅRETS HØJDESPRINGERE

2016/2017

  • U9: Birk Norman Andersen
  • U11: August Jensen
  • U13: Lærke Tholstrup Hvid
  • U15: Mathias Rytter Reus

2015/2016

  • U9: Saxo N. Andersen
  • U11: Lene Khalef
  • U13: Tobias Kej
  • U15: Magnus Søgaard
  • U17: Paw Eriksen

 

MEDALJETAGERE DM 2016/17

  • Phillip Kryger Boe: Guld HD, Sølv Mix og Bronze HS i U11
    Nicoline Tang: Sølv DD og Sølv mix i U11
    Tobias Kej: Bronze mix i U13
    Lærke Tolstrup Hvid: Bronze mix i U13
    William Kryger Boe: Bronze HD i U15
    Søren Hald Mortensen: Guld HS i U19
    Paw Eriksen: Bronze HD i U19
    Mads Thøgersen: Bronze HD i U19
    Oliver Gram: Sølv Mix i U19
    Emil Hybel Kristensen: Guld i Mix og HD i U19

 

MEDALJETAGERE HOLD-DM 2016/17

  • U11 vinder bronze. (Phillip, Samuel, Saxo, Aslak, Marie Louise, Johanne og Nicoline)

 

MEDALJETAGERE DM 2015/16

  • Phillip Kryger Boe: Guld i Mix, Guld i HD og Sølv i HS U9
  • Nicoline Tang: Guld i Mix, Guld i DD, Bronze i DS U9
  • Marie Louise Hansen: Guld i DD, Bronze i Mix U9
  • Saxo N. Andersen: Bronze i Mix, Bronze i HS U9
  • William Kryger Boe: Guld i hd og bronze i HS U13
  • Rikke Pedersen: Bronze i DD i U15
  • Paw Eriksen: Guld i HD U17 og Mix U17
  • Mads Thøgersen: Guld i HD U17 og sølv i HS U17
  • Frederik Søgaard: Sølv i HD og sølv i Mix i U19

 

KLUBMESTRE 2016/2017

  • U9 HS. Birk Norman Andersen
  • U9/U11DS: Nicoline Tang
  • U11HS: Phillip Kryger Boe
  • U13HS: Hjalte Johansen
  • U13/U15DS: Lærke Tolstrup Hvid
  • U15/U17 HS: William Kryger Boe