Hall of Fame

Følgende er hædret i Odense Badminton Klub

Æresmedlemmer

  • Knud O. Sørensen (26. februar 2018)
  • John Hansen (25. september 2010)
  • Finn Grønbech (25. september 2010)
  • Poul Fich (23. februar 2009)
  • Richard Møller Andersen (23. marts 1992)
  • Olga Friis

Årets OBK’er

Er en pris som går til en person(er) som gør noget ekstra ordinært for og i OBK.
Prisen gives til en person(er) som altid  er foregangsperson for andre i OBK både på og uden for banen.
For at blive årets OBKér skal personen prioritere fællesskabet samt glæden ved at bidrager til OBK´s sportslige og sociale udvikling.

  • 2017/2018: Henriette Jensen
  • 2016/2017: Nicolai Johansen
  • 2015/2016: Paw Eriksen

VIKTOR-PRISEN

VIKTOR-PRISEN er en pris som går til en ungdomsspiller til og med U19.
Prisen gives til en spiller eller et par som har en seriøst indstilling, er målrettet og arbejder hårdt på at udvikle sig som badminton spiller.
Desuden er det vigtigt at spilleren har en passion og en glæde som smitter af på klubkammerater, Yderligere vægtes det også at spilleren har klaret sig godt i holdkampe og individuelle turnering.

  • 2017/2018: William Kryger Boe
  • 2016/2017: Søren Hald Mortensen
  • 2015/2016: Paw Eriksen

ÅRETS HØJDESPRINGERE

2017/2018

2016/2017

  • U9: Birk Norman Andersen
  • U11: August Jensen
  • U13: Lærke Tholstrup Hvid
  • U15: Mathias Rytter Reus

2015/2016

  • U9: Saxo N. Andersen
  • U11: Lene Khalef
  • U13: Tobias Kej
  • U15: Magnus Søgaard
  • U17: Paw Eriksen

MEDALJETAGERE DM 2017/18

  • Paw Eriksen: Sølv i HD i U19
  • Mads Thøgersen: Sølv i HD U19
  • Oliver Gram: Bronze i Mix U19
  • William Kryger Boe: Guld i Mix og sølv i HD
  • Rikke Pederen: Bronze i DD U17

MEDALJETAGERE DM 2016/17

  • Phillip Kryger Boe: Guld HD, Sølv Mix og Bronze HS i U11
  • Nicoline Tang: Sølv DD og Sølv mix i U11
  • Tobias Kej: Bronze mix i U13
  • Lærke Tolstrup Hvid: Bronze mix i U13
  • William Kryger Boe: Bronze HD i U15
  • Søren Hald Mortensen: Guld HS i U19
  • Paw Eriksen: Bronze HD i U19
  • Mads Thøgersen: Bronze HD i U19
  • Oliver Gram: Sølv Mix i U19
  • Emil Hybel Kristensen: Guld i Mix og HD i U19

MEDALJETAGERE HOLD-DM 2016/17

  • U11 vinder bronze. (Phillip, Samuel, Saxo, Aslak, Marie Louise, Johanne og Nicoline)

MEDALJETAGERE DM 2015/16

  • Phillip Kryger Boe: Guld i Mix, Guld i HD og Sølv i HS U9
  • Nicoline Tang: Guld i Mix, Guld i DD, Bronze i DS U9
  • Marie Louise Hansen: Guld i DD, Bronze i Mix U9
  • Saxo N. Andersen: Bronze i Mix, Bronze i HS U9
  • William Kryger Boe: Guld i hd og bronze i HS U13
  • Rikke Pedersen: Bronze i DD i U15
  • Paw Eriksen: Guld i HD U17 og Mix U17
  • Mads Thøgersen: Guld i HD U17 og sølv i HS U17
  • Frederik Søgaard: Sølv i HD og sølv i Mix i U19

KLUBMESTRE 2016/2017

  • U9 HS. Birk Norman Andersen
  • U9/U11 DS: Nicoline Tang
  • U11 HS: Phillip Kryger Boe
  • U13 HS: Hjalte Johansen
  • U13/U15 DS: Lærke Tolstrup Hvid
  • U15/U17 HS: William Kryger Boe